טיפול פנים פיגמנטציה

פיגמנטציה היא בעיית עור שכיחה. זוהי תופעה מורכבת המתבטאת בהופעת כתמים כהים יחסית לצבע עורנו, על העור. כתמים אלו מופיעים בד"כ במקומות החשופים לשמש כמו: עור הפנים, צוואר, גב כף היד, כתפיים, זרועות וכו'. ישנם אזורים שאינם חשופים לשמש ובכל זאת מופיעים בהם כתמים כמו: בית שחי, מפשעות והחלק העליון של הגב. אלו הם כתמים הורמונליים.

מהם הגורמים לפיגמנטציה ?

למעשה לבעיית הפיגמנטציה סיבות רבות. הכתמים השונים בעור יכולים להיגרם מגורמים חיצוניים לגוף ואף מגורמים פנימיים של הגוף עצמו.
גורמים חיצוניים – חשיפה מוגברת לשמש גורמת להופעת אותם כתמים על עורנו, וזאת כוון שבזמן החשיפה לשמש גופנו מייצר חומר הנקרא מלנין. תפקידו העיקרי של המלנין הוא להגן על עורנו. הבעיה היא של פעמים הוא פועל בצורה לא אחידה וכך נוצרים על עורנו כתמים בעלי פיגמנט שונה.
גורמים פנימיים – 1. שינויים הורמונליים בגוף, בתקופות גיל שונות יכולים ליצור לנו פיגמנטציה בעור. 2. הזדקנות יכולה לגרום לנו לכתמי גיל. כאשר אנו מזדקנים חלה האטה בכושר הנדידה של המונוציטים וכך מופיעה הצטברות של כתמים על גבי העור. 3. לקיחת כדורי בליעה למטרות שונות כגון: גלולות למניעת הריון. 4. טראומה שעובר גופנו כגון: מריטת שערות בשעווה. 5. נשים שעוברות טיפולי פריון. 6. אלרגיות שונות לכדורי בליעה ובשמים.

כיצד ניתן למנוע את הכתמים ?

ככל שגילנו צעיר יותר ואנו מודעים לבעיה שקיימת לאורך שנים כך נוכל להישמר ככל האפשר.
מניעת הבעיה מהגורמים החיצוניים אינה מסובכת. הכללים ברורים: הימנעות מחשיפת עורנו לקרני השמש ככל האפשר. שימוש במקדמי הגנה טובים ומותאמים לסוג העור שלנו, גם ביומיום ולא רק בזמן הרחצה בים או הבריכה. חשוב לזכור גם אם אנו עובדים במשרד, אנחנו עדיין לא חסינים מפני השמש כי במידה ואנו בקרבת חלון, קרני השמש חודרות מבעד לזגוגיות.
נשים שיודעות שהן סובלות מהבעיה מומלץ להן לא למרוט שערות בשעווה.
לעומת זאת, כאשר מדובר בגורמים הפנימיים קשה לחזות אותם מראש או למנוע אותם. אך גם כאן חשוב להימרח במקדמי הגנה על מנת שלא להחמיר את המצב.

כיצד מטפלים בבעיה ?

בדומה למחלות עור שונות, גם במקרה של טיפול פנים פיגמנטציה, חשוב מאוד לאבחן את הבעיה בצורה מדויקת. אני יודעת שהדרך לתוצאות טובות ולפתרון המחלה מתחילה בזיהוי סוג הכתמים ומה גורם להם. לכן כאשר תגיעו אליי, אתחיל קודם כל באבחון הבעיה ורק כאשר אאבחן אותה בצורה מדויקת אוכל להתקדם לשלב הבא ולפתור אותה.
בעזרת החומרים הייעודיים, נדכא את המלנין אשר יוצר את הכתמים. המטרה להבהיר את הכתמים, לייצב את העור ולעודד קילוף והתחדשות של התאים.
החומרים אפקטיביים גם במקרים קשים וגם נגד כתמים עקשניים כגון: נמשים, כתמי הריון /כתמים הורמונליים.

זמן הטיפול: 60-דק'